Prvi korak ka ostvarenju snova, želja je za ostvarenjem istih. Kada se želji pribroje sposobnost, ustrajnost, volja i znanje, a probudi se inat – svaka prepreka na putu postaje samo stanica bliže uspjehu. Čitava priča poprima još i slađu „notu“ kada je riječ o ženskom poduzetništvu. Glavni protagonist ove uspješne ženske poduzetničke priče direktorica je Društva D-INVOICE d.o.o. Osijek, Hrvatska, na čijem čelu je direktorica Laura Gergelj.
Od programiranja do knjigovodstva
Prvi susret s rodnom diskriminacijom doživjela je Laura i prije negoli je uopće stupila na tržište rada. Bilo je to za vrijeme studiranja, kada joj je na fakultetu informatičkog usmjerenja postavljeno pitanje: „Kako to da ste se odlučili za programiranje, s obzirom na to da djevojke takve stvari inače ne razumiju?“. Njezin odgovor: „programiranje nije ništa teže od kuhanja i kada bi cure naučile koristiti „začine“, sigurno bi bile bolje kuharice od bilo kojeg muškarca“ oduševio je sve prisutne, nas, a vjerujemo da će i vas. Bio je to trenutak kada u njoj se probudio inat i kada je odlučila pokazati da jedna žena može ostvariti baš sve.
Na samom početku profesionalne karijere, bavila se razvojem programske podrške za školstvo i poduzetništvo, kroz koje je bilo provučeno i knjigovodstvo koje je morala savladati. Ne samo da ga je savladala, Laura je otkrila i svoju novu ljubav. Dok knjiženja, brojevi, izrada završnih računa kod mnogih knjigovođa stvaraju stres, Lauri su oni sinonim za mir i satisfakciju.
'Netko gore' to je i prepoznao pa joj je na životnom putu ponudio i razvoj u smjeru računovodstva. Objeručke ga je prihvatila i počela utabavati prve stope na putu koji ju je danas doveo do zavidne pozicije u svijetu računovodstva. Međutim, put do uspjeha popločan je i nekim neuspjesima i udarcima.
Inat kao pokretač u ostvarivanju poslovnih snova
Za Lauru je možda i najveći udarac bio još jedno suočavanje s diskriminacijom, koja se ovog puta sakrila u tvrdnji kako ona „nije osoba za voditelja“. Primivši ovaj „udarac“, inat joj je postao gorivo, a znanje i iskustvo oružje s kojim je odlučila ostvariti svoje poduzetničke snove.
Uvidjevši da tržište 'žudi' za knjigovođama koji, osim engleskog, govore i neki drugi europski jezik, a zvijezda vodilja im je olakšati stranim tvrtkama ulazak na EU ili Hrvatsko tržište, odlučila je razviti najveći knjigovodstveni servis u EU, koji će popuniti navedenu prazninu na tržištu.
Znala je da ulazak u poduzetničke vode neće biti lagan, no ipak, njezin plan osvajanja Europe već je započeo. Danas se knjigovodstveni servis u Osijeku povezuje s knjigovodstvenim servisima u okolnim državama s kojima se dogovara suradnja, a kao rezultat imamo otvorene D-INVOICE urede u Mađarskoj, BiH, Crnoj Gori, Sloveniji, Rumunjskoj i Slovačkoj. Cilj za 2022. godinu otvaranje je pak ureda u Njemačkoj, Poljskoj i Nizozemskoj.
Nije loše s obzirom da se za ostvarenje projekta odlučila u neizvjesnim pandemijskim godinama, zar ne?
Poduzetništvo u Hrvatskoj
U ostvarenju planova olakšava joj i to što je, kako kaže (pripremite se na ovaj odgovor), biti poduzetnik u Hrvatskoj iznimno lako.
Da, dobro ste pročitali. Smatra kako je u Hrvatskoj vrijeme uhodavanja u posao 2 godine, dok je u drugim državama za to potrebno između 5 i 10 godina. Također, ističe kako postoje države u kojima je poduzetništvo jeftinije i isplativije, a poticaji bolji, međutim prilike su teže, konkurencija puno veća, a vrijeme uhodavanja u posao utrostručeno.
Ovaj odgovor uistinu je poticajan za mlade ljude koji su obeshrabreni pričama o teškom poduzetništvu u Hrvatskoj. Teška je samo administracija, no kada u fokusu imate viši cilj, ni s njom se nije teško izboriti.
Po čemu se D-INVOICE razlikuje od ostalih knjigovodstvenih servisa?
Viši cilj i viziju D-INVOICE-a već smo spomenuli, a za njihovo postizanje, navodi Laura, bilo je potrebno na samom početku postaviti se drugačije od standardnih knjigovodstvenih servisa. Oni to čine kroz:
- postavljanje jasno određenih granica u obvezama poduzetnika i knjigovođe. To znači da je klijent sam odgovoran za svoju originalnu dokumentaciju, što mu je u krajnjem slučaju i u interesu;
- mjesečno izvještavanje poduzetnika o 'krvnoj' slici (cash flow, salda-konti, zalihe, zarade po artiklu i prilagođene, stanje prema leasing kućama, pozajmicama i ostalo) njihovih poduzeća; te kroz
- on-line knjigovodstvo zbog kojeg se komunikacija s klijentima svela na minimum, produktivnost porasla na maksimum, a troškovi se smanjili na obje strane.
Iskustvo rada u Minimaxu
Kako bi iskoristila sve prednosti on-line knjigovodstva, odlučila je istražiti koji se računovodstveni programi na tržištu nude te se nakon pomne analize odlučila za Minimax.
Više o Prednostima Minimax programa za računovođe pronađite ovdje.
Već 3 godine Minimax joj, navodi, uvelike olakšava život. Nevezanost za rad u uredu, izrada završnog računa u roku 2 sata (za što joj je u prošlosti trebalo dva dana), velik broj automatizacija, potpuna kontrola i uvid u status plaćanja računa, kontrola nad predanim PDV-ima i plaćama te 15-minutno rješavanje „administracijskog terora“, kako Gergelj naziva posao koji je potreban izvršiti prilikom poreznih kontrola – neprocjenjiv je i nema konkurenciju.
Ipak, kao najveće prednosti Minimaxa navodi:
- API – sustav za povezivanje s drugim programima, kao na primjer s onima za izdavanje faktura, internet trgovinu, maloprodaju i dr.
„To znači ako mi npr. klijent ima web shop i treba izdati fiskalne ili transakcijske račune, sve može odraditi samostalno, zaključivanjem kupovine. Ja ovdje nemam posla jer klijent sve odrađuje sam, a meni je sve napravljeno odmah i vidljivo. Kako? U Minimax računovodstvenom programu poduzetniku i računovođi omogućen je rad na istoj bazi podataka“.
- Godišnje obrade završene u roku jednog sata.
„Kada bi računovođe znale da je za pripremu godišnjih obrada u Minimaxu, uz predaju iste u Poreznu, ali i na Finu, potrebno samo sat vremena, ne bi dvojili oko prelaska na njega“.
Ovdje pogledajte kako u Minimaxu možete napraviti završni račun u samo nekoliko koraka.
Pomoć koju D-INVOICE pruža ženama u ruralnim krajevima za stjecanje znanja i iskustva u knjigovodstvu
Još jedna posebnost D-INVOICE knjigovodstvenog servisa leži u vraćanju na ono bazično, ljudsko – u potrebi za pružanjem pomoći.
Minimax pomaže Lauri i njenom servisu u svakodnevnom poslovanju, a ona je kroz D-INVOICE, zajedno sa svojim timom, odlučila pomoći ženama iz ruralnih krajeva te ih educirati o osnovama knjigovodstva, s misijom poboljšanja njihove kvalitete života i omogućavanja ostvarivanja dodatnih prihoda.
Edukaciju provode putem webinara, nakon čega polaznice upoznaju s knjigovodstvom u praksi i to kroz 30-dnevno besplatno razdoblje korištenja Minimax programa.
Ova misija iznimno joj je važna jer i sama zna koliko je ženama teško uspjeti u poduzetništvu.
Smatramo da osim za drugačijim knjigovodstvenim servisima, tržište 'žudi' i za ovakvim inspirativnim pričama koje dokazuju da nas pomoć drugima neće ugroziti, već će nas i same pogurati u pronalasku svog mjesta pod zvijezdama.